همه روزه کارخانجات، ساختمان‌ها و ماشین‌های بنزینی و دیزلی مقدار زیادی ذرات معلق، ترکیبات آلی فرار، دودهای سیاه تولید می‌کنند و پلاستیک‌ها، مبلمان، رنگ و کفپوش‌ها نیز با بخارات مضری همراه هستند. از آنجایی که محیطی که در آن هستید ممکن است محل کار، سالن بازی، رستوران، غذاخوری، کافه و سالن سینما باشد، باید اطمینان حاصل کنید که هوایی که بیشتر روز از آن تنفس می‌کنید تمیز، پاک و عاری از هرگونه آلودگی هوا است. جالب است بدانید که شواهدی نشان می‌دهد تصفیه کننده های هوا می‌توانند به پاکسازی ذرات ناقل ویروس کووید و آنفولانزا از هوا کمک کنند.
 
 
 

دستگاه تصفیه هوا یا Air Purifier دستگاهی است که آلودگی‌ها و ذرات ریز غیر قابل رویت را از هوای یک اتاق حذف می‌کند تا کیفیت هوای داخل اتاق و یا خانه را بهبود بخشد. علاوه بر اینها، دستگاه‌های تصویه هوا معمولاً به عنوان کالای سلامت برای افراد در معرض آلرژن‌ها و مبتلایان به مشکلات تنفسی مانند آسم، برونشیت و کاهش یا حذف دود دست دوم دخانیات به بازار عرضه می‌شوند.      

 

دستگاه تصفیه هوا خانگی چگونه کار می‌کند؟

دستگاه تصفیه هوا معمولاً با استفاده از یک فن برای جذب هوا از محیط عمل می‌کند و آن را از مجموعه ای از فیلتر تصفیه هوا عبور می‌دهد که آلاینده‌هایی مانند گرد و غبار، گرده، شوره حیوانات، ذرات دود، مواد شیمیایی مختلف، هاگ‌های کپک و میکروب‌ها را به دام می‌اندازد. سپس هوای پاکیزه دوباره به داخل اتاق دمیده می‌شود. البته برخی از تصفیه‌ کننده‌های هوا با پمپاژ ذرات باردار (یون‌ها) به هوا متفاوت عمل می‌کنند و سپس به ذرات آلاینده می‌چسبند و آنها را می‌شکنند یا از هوا خارج می‌کنند.

دستگاه‌های تصفیه هوا معمولاً دارای سنسورهای کیفیت هوا و سایر ویژگی‌ها هستند که به آنها کمک می‌کند این کار را به طور موثرتری انجام دهند. با وجود تمام موارد گفته شده، دستگاه تصفیه هوا احتمالاً آلرژی شما را به کلی از بین نخواهند برد، اما نوع فیلتر نصب شده تفاوت زیادی در توانایی آن برای کاهش ذرات موجود در هوا که ممکن است باعث ناراحتی شما شود، ایجاد می‌کند.

 

بهترین‌های دستگاه‌ تصفیه هوا خانگی سال 2023

به طور کلی اینکه آیا یک دستگاه تصفیه هوا شیائومی ارزش خرید دارد یا خیر، بستگی به نیاز و شرایط خاص شما دارد. متاسفانه به لطف همه‌گیری‌ها و آتش‌سوزی‌های جنگلی، دستگاه تصفیه هوا تبدیل به یک وسیله خانگی شده‌ و همچنین با شروع فصل پاییز و زمستان و افزایش حجم آلاینده‌ها حتما باید یکی از آن‌ها را در محیط زندگی خود برای حفظ سلامت جان عزیزانمان داشته باشیم.

علاوه بر این موارد، دستگاه تصفیه هوا که به عنوان دستگاه پاک کننده هوا نیز شناخته می‌شود، بوی نامطبوع را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند راحت‌تر در خانه و یا در هر محیط سر بسته‌ای نفس بکشید.  تصفیه کننده‌های هوا در اندازه‌های متفاوتی در بازار وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خود هستند. برخی از مدل‌های پر فروش دستگاه تصفیه هوا خانگی در مگاتاجر عبارتند از:

 

در هنگام خرید دستگاه تصفیه‌ هوا خانگی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای انتخاب بهترین تصفیه‌ کننده هوا برای خانه‌تان، با تصمیم‌گیری در مورد خرید یک دستگاه تصفیه‌ هوا بسته به متراژ محیط به عنوان مثال برای یک اتاق بزرگ و یا یک اتاق کوچک‌تر، مانند اتاق خواب که قرار است دستگاه قرار گیرد، شروع کنید. مورد دوم اینکه مطمئن شوید که دستگاهی که خریداری می‌کنید قابلیت فیلتر کردن ذرات را داشته باشد و مورد آخر به نوع و در دسترس بودن فیلتر دستگاه توجه کنید زیرا فیلتر‌هایی که قابلیت شستشو را ندارند بعد از مدتی توصیه می‌شود که آن‌ها با یک فیلتر جدید جایگزین کنید تا آلاینده‌های قبلاً جذب شده را به هوا وارد نکنند. در ادامه، تمامی نکاتی که باید در هنگام خرید یک دستگاه تصفیه هوا توجه کنید آورده شده است.

بررسی فضای قرارگیری دستگاه تصفیه هوا

قبل از انتخاب دستگاه تصفیه هوا، میزان فضایی را که می‌خواهید هوای آن پاکیزه شود را در نظر بگیرید. محدوده‌ای که یک دستگاه‌ تصفیه هوا می‌تواند تحت پوشش قرار دهد بر اساس متراژ مربع محاسبه می‌شود. اگر در هنگام خرید به این نکته توجه نکنید و با خرید یک دستگاه تصفیه هوا که محدوده کمتری را تحت پوشش قرار می‌دهد، شاهد خواهید بود که به درستی تمام هوای فضای اتاق را فیلتر نمی‌کند و از طرف دیگر، اگر دستگاهی را بخرید که برای اتاق خود بزرگ است، ممکن است هزینه‌ای بالاتری رو صرف خرید تصفیه هوا خانگی کنید.

یک راه عالی برای تعیین اینکه آیا تصفیه کننده هوایی که قصد خرید آن‌ را دارید اندازه مناسبی دارد یا خیر، این است به دو مورد توجه کنید. مورد اول منطقه تحت پوشش موثر دستگاه است که همانطور که گفته شد بر حسب متر مربع است؛ این عدد در واقع همان فضایی است که شما باید دستگاه را در آن قرار دهید.

مورد دوم به نرخ تحویل هوای پاک (CADR) توجه کنید. نرخ تحویل هوای پاک که بر حسب متر مکعب بر ساعت است در واقع به نوعی سرعت عملکرد دستگاه را نشان می‌دهد و بیان می‌کند که چه حجمی از هوای فیلتر شده را بر حسب ساعت می‌تواند تحویل دهد. هرچه عدد CADR بیشتر باشد، دستگاه سریع‌تر هوا را فیلتر می‌کند. نرخ تحویل هوای پاک حداقل باید دو سوم اندازه محل قرارگیری باشد.

بررسی نوع فیلتر قبل از خرید دستگاه تصفیه هوا خانگی و طول عمر آن‌ها

دستگاه‌ تصفیه هوا با عبور دادن هوای محیط از میان فیلترهایی مانند فیلترهای هپا، کربن فعال و سایر فناوری‌ها برای جذب و از بین بردن ذرات معلق در هوا مانند گرد و غبار، آلرژن‌ها، هاگ‌های کپک، شوره حیوانات خانگی و حتی باکتری ها و ویروس ها می‌تواند در بهبود کیفیت هوای داخل خانه موثر باشند. انتخاب بهترین دستگاه تصفیه هوا به تنهایی مهم نیست و باید به به نوع فیلتری که دستگاه استفاده می‌کند، توجه کنید که آیا می‌تواند انواع آلودگی ها را فیلتر کند یا خیر. در ادامه انواع فیلترها و طول عمر آن ذکر شده است.

1. فیلتر اولیه یا پیش فیلتر

پیش فیلتر در واقع فیلتر اولیه سیستم فیلتراسیون یک دستگاه تصفیه هوا شیائومی است که عمدتاً به عنوان لایه دفاعی و جلوگیری از ورود و رسوب ذرات گرد و غبار بالای 5 میلی متر به سایر لایه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نتیجه باعث افزایش طول عمر سایر فیلترها می‌شود. پیش فیلترها معمولاً 3 ماه دوام می‌آورند.

 2. فیلتر هپا (HEPA)

فیلتردستگاه تصفیه هوا HEPA (مخفف عبارت High Efficiency Particulate Arresting و به معنی جذب ذرات با راندمان بالا) در حذف ذرات ناخالص بسیار کارآمد عمل می‌کند. هپا یک عنصر پرکاربرد در تجهیزات تهویه هوا و اغلب جزء نهایی و اصلی یک مجموعه فیلتر است.

اصل اساسی نحوه عملکرد فیلتر هپا این است که ذرات گرد و غبار با مکش هوا از میان فیلتر با کمک فن حذف می‌شوند. فیلتر هپا به طور موثر بیش از 99٪ از ذرات 0.3 میکرومتر (میکرون) از جمله گرده، هاگ های قارچ، مو و شوره حیوانات و مواد حساسیت زا از جمله کنه و گرد و غبار خانه را به دام می اندازد.

فیلتر هپا در ابتدا برای سیستم‌های تهویه در کلینیک‌ها و بعد در مکان‌هایی با ناخالصی‌های بالاتر برای خلوص هوا به کار گرفته شدند. از این نوع فیلتر به طور گسترده در مناطق عمومی، کارخانه‌ها و اتاق‌های نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلترهای هپا هم در جاروبرقی‌ها و هم در دستگاه تصفیه هوا استفاده می‌شوند که هر دو نوع آنها برای کسانی که از آلرژی رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود. فیلتر هپا یک عنصر قابل تعویض است که با کثیف شدن باید جایگزین شود و با توجه به میزان آلودگی هوا تهران و سایر شهرستان‌ها معمولا از 6 ماه تا 1 سال دوام می‌آورند.

3. فیلتر کربن فعال

فیلتر دستگاه تصفیه هوا کربنی به فیلتر زغال فعال، فیلتر کربن فعال و یا  کربن اکتیو شده نیز شناخته می‌شود. فیلتر دستگاه تصفیه هوا کربن فعال برخلاف دیگر فیلتر فقط گازها و بخارات موجود در هوا را جداسازی می‌کند. فیلتر کربن فعال توانایی جذب بخارات موجود در هوا را تا میزان چند پی‌پی‌ام(ppm) دارا می‌باشند.

کاربرد اصلی فیلتر کربن فعال در سیستم‌های تهویه مطبوع، جداسازی دود سیگار و بوهای ناخوشایند از هوای داخل ساختمان‌ها می‌باشد. فیلترهای کربن فعال معمولا 6 ماه دوام می‌آورند و برای بازدهی هرچه بیشتر این نوع فیلترها و به منظور جلوگیری از رسوب ذرات گرد و غبار موجود در هوا بر روی فیلتر کربن فعال باید توجه کنید که در مسیر هوای ورودی به فیلتر دستگاه تصفیه هوا از یک پیش فیلتر استفاده شده باشد.

4. فیلتر یونساز، ژنراتور یونی یا فیلتر TIO2

 برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا دارای قابلیت یونیزاسیون هستند که هم به عنوان تصفیه کننده هوا و هم به عنوان یونیزه کننده عمل می‌کنند. یونیزاسیون یک روش موثر برای کنترل آلودگی است زیرا یون‌های منفی ذرات ریز را از هوا حذف می‌کنند.

روش کار این نوع دستگاه با این قابلیت بدین صورت که یون‌های منفی (یون‌هایی با بار منفی یا آنیون‌ها)، در فضای اتاق شما آزاد می‌شوند، از پدیده‌ای به نام «جاذبه الکترواستاتیک» برای اتصال خود به ذرات ریز (یون‌هایی با بار مثبت یا خنثی) معلق در هوا استفاده می‌کنند. هنگامی که به ذرات ریز متصل می‌شوند، باعث می‌شود که ذرات ریز به طور کامل متلاشی شوند یا سنگین شوند. در نتیجه ریه‌ها و سلامت شما از استنشاق این ذرات خطرناک محافظت می‌شود و همچنین ثابت شده که وجود یون های منفی در محیط ما باعث ایجاد حس خوب می‌گردد.

5. اشعه ماوراء بنفش UV

 نوری نامرئی است که به میکروب‌ها و باکتری‌ها و ویروس‌ها در هوا حمله می‌کند و باعث خنثی شدن آنها می‌شود. نور لامپ اشعه ماوراء بنفش برای چشم انسان ضرری ندارد.

توجه کنید که در بازار فیلترهای دیگری نیز وجود دارد اما مهم‌ترین و پرکاربردترین فیلترهایی که بدون هیچگونه عوارض جانبی بر سلامت و جان انسان می‌باشند همین چند مورد هستند.

توجه: شما ممکن است برای مشکل خاصی دستگاه تصفیه هوا با یک نوع فیلتر خاص خریداری کنید، اما با توجه به هزینه‌ای که صرف می‌کنید، بهتر نیست که دستگاهی که همه این کارها را انجام می‌دهد و هوای شما را از شر همه آلاینده‌ها پاک می‌کند خریداری کنید؟ هر کدام از دستگاه‌های تصفیه کننده هوا که در این مقاله معرفی شده‌اند نیازهای شما را به یکباره برطرف می‌کنند.

سوالات متداول

 

بله، دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلتر هپا و کربن فعال به طور خاص برای پاکسازی دود، دوده شومینه و سایر دودهای مرتبط که می‌تواند شرایط تنفسی موجود را تشدید کند یا باعث ایجاد بوی نامطبوع در محیط شما شود، طراحی شده‌اند و بهترین گزینه برای فیلتر کردن دود است. برای جلوگیری از ورود دود بیشتر، حداقل برای اتاقی که می خواهید هوای آن را پاکیزه کنید، باید همه درها و پنجره ها را ببندید.

 

 

بله، یک تصفیه کننده هوای خوب می‌تواند به حذف ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر مضرات مانند هاگ‌های کپک از محیط کمک کند؛ با این حال محدودیت‌هایی وجود دارد، فیلتر هپا می‌تواند به طور شگفت انگیزی در به دام انداختن ویروس ها موثر باشد، اما آنها را به طور کلی از بین نمی‌برد. در واقع یک تصفیه کننده هوای خوب می‌تواند به تمیز نگه داشتن هوای خانه کمک کند، اما تهویه هوای طبیعی و بهداشت اولیه خوب محیط همچنان امری مهم و ضروری است.

 

 

معمولاً توصیه می‌شود که هوای اتاق باید چندین بار در ساعت با هوای تازه جایگزین شود تا از تجمع دی اکسید کربن، بو، رطوبت و سایر آلاینده ها جلوگیری شود. ساده ترین راه برای انجام این کار در بیشتر موارد از طریق تهویه طبیعی است؛ باز کردن درها، پنجره‌ها و جریان یافتن هوای تازه.

وقتی این امکان وجود ندارد، مانند اتاق‌های کوچک با تهویه ضعیف، یا زمانی که هوای بیرون خیلی گرم یا سرد است، یا خیلی آلوده است، مطمئناً یک دستگاه تصفیه هوا کمک خواهد کرد. اما بهتر است گاهی هوای تازه درون اتاق جریان یابد تا دستگاه بتواند به طور موثرتری هوای اتاق را پاکیزه کند.

 

 

اگر آلرژی دارید، باید یک دستگاه تصفیه هوا را انتخاب کنید که برای تسکین آسم و آلرژی طراحی شده و استفاده از دستگاه تصفیه هوا تنها یکی از چندین اقدام برای مدیریت آسم است و داشتن فیلتر هپا مهمترین چیزی است که باید در هنگام خرید یک دستگاه تصفیه هوا به دنبال آن باشید. این نوع فیلتر می‌تواند 99.97 درصد از گرد و غبار، دود و سایر محرک هایی که باعث تشدید آسم می‌شود را فیلتر کند. توجه کنید که اگر مبتلا به آسم و یا به سایر آلرژن‌ها حساس هستید، از دستگاه‌های تصفیه هوا که ازون تولید می‌کنند، دوری کنید زیرا محرک شناخته شده‌ای برای مجاری تنفسی شما به حساب می‌آید و بیماری شما را تشدید می‌کنند.

 

 

تعمیر و نگهداری مورد نیاز یک دستگاه تصفیه هوا فقط تعویض فیلتر اصفیه هوا است که مدت آن همانطور که که بالاتر ذکر شد، وابسته به نوع فیلتر و میزان استفاده می‌باشد.

 

 

برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا با اندازه مناسب برای نیازهای خود، متراژ مربع اتاقی را که می‌خواهید هوای آن را پاکیزه کنید در نظر بگیرید.

 

پس از انتخاب نوع و اندازه دستگاه تصفیه هوای مورد نیاز خود، در نظر بگیرید که آیا ویژگی خاصی را می‌خواهید یا خیر.برای صرفه جویی در هزینه و انرژی، به دنبال دستگاه تصفیه هوایی باشید که توسط EPA دارای رتبه ستاره انرژی هستند.همچنین می‌توانید به دنبال دستگاه تصفیه هوایی باشید که بتوانید به وای‌فای متصل کرده و از طریق تلفن خود کنترل کنید و به صورت لحظه‌ای بتواند شاخص‌های کیفیت هوا اتاق شما ارائه کند.سایر ویژگی‌ها عبارتند از: چرخ‌، دستگیره‌ برای جابه‌جایی آسان، کنترل از راه دور، سرعت‌ فن، صفحه نمایش LED و نشانگر وضعیت فیلتر.

 

در اکثر مواقع بهتر است که دستگاه تصفیه هوا را در اتاق خواب خود قرار دهید زیرا بیشتر وقت خود را در آنجا می گذرانید. به خاطر داشته باشید که دستگاه‌های تصفیه هوا قابل حمل عمدتاً برای تصفیه هوای یک اتاق طراحی شده‌اند، بنابراین ممکن است لازم باشد برای سایر اتاق‌های منزل خود نیز دستگاه تصفیه هوا دیگری خریداری کنید.

از قرار دادن دستگاه تصفیه هوا در گوشه خودداری کنید.از قرار دادن آن در یک منطقه مرطوب خودداری کنید.دستگاه تصفیه هوا را پشت یا زیر مبلمان قرار ندهید.کنار وسایل الکترونیکی دیگر قرار ندهید.دستگاه تصفیه هوا را زیر پنجره قرار ندهید.دستگاه را نزدیک در ورودی قرار دهید.
5/5 (3 نظر)